Home.
Forms.
John O'Groats Rally.

 

Trophy Winners 2013

 

Class A: Veteran Cars, Pre - 1919   

1st    1902 Panhard Levassor, SWM Threipland, Dunbeath

2nd  1913 Ford Model T, GNR Sutherland, Edderton

3rd  1910 Hupmobile, A Twort, Isle of Lewis

 

Class B: Vintage Cars, 1919 - 1930

1st       1926 Morris Bullnose Cowley, G Meiklejohn, Thurso

   

Class C: Post Vintage Cars, 1931 - 1945

1st     1935 Buick 40, Richard Shearer, Kirkwall

2nd    1934 Wolseley Nine,  Jim MacGregor, Lybster

3rd     1936 Austin Cambridge, David Green, Gills  

 

Class D: Post War Cars, 1945 - 1960  

1st    1952 Alvis TA21, Bert Macleod, Thurso

2nd    1958 MG Magnette, Kenny Stewart, Thrumster

3rd    1956 Ford Popular, Gordon Meiklejohn, Thurso  

 

Class E: Veteran Motorcycles, Pre - 1919

1st    1914 Douglas 2 3/4, Gordon Meiklejohn, Thurso

 

Class F: Vintage Motorcycles, 1919 - 1930

N/A

 

Class G: Post Vintage Motorcycles, 1931 - 1945

1st    1934 New Imperial, Allan Sinclair, Thurso

 

Class H: Post War Motorcycles, 1945 - 1960

1st    1957 BSA A7, John Peterson, Shetland

2nd   1953 BMW R25, Bruce Tait, Thrumster

3rd    1953 BSA A7, David Broughton, Brough

 

Class IA: Stationary Engines, Open Crank

1st   1942 Bamford, C & G Sutherland, Thurso

2nd  1924 Amanco, William Campbell, Invergordon

3rd  1915 Amanco,  Ian Ross, Thurso

 

Class IB: Stationary Engines, Closed Crank

1st   1930 Lister A, C & G Sutherland, Thurso

2nd  1936 Lister Junior, Ian Ross, Forss  

3rd   191930 Lister Junior, Chris Macleod, Wick

 

Class J: Commercial Vehicles

1st   1990 Peterbilt Truck, D&D MacKenzie, Barrock

2nd  1972 Bedfor Caravanette, Duncan Matheson, Brora

3rd  1977 Ford Transit, Jim Lawson, Reay

 

 

Class K1: Classic Cars 1961 - 1980

1st     1974 Jaguar E Type, SWM Threipland, Dunbeath

2nd   1963 Citroen DS19, SWM Threipland, Dunbeath

3rd    1962 Sunbeam Rapier, Sinclair Wood, Orkney

 

Class K2: Classic Cars 1980 - Onwards

1st    1986 Ford Sierra RS Cosworth, James Bremner, Wick

2nd   1990 Porschem Willie Bain, Wick

3rd   2004 Ferrari, Charles Munro, Alness

 

Class L: Classic Motorcycles 1961 - Onwards

1st    1963 Triumph Bonneville,William Sutherland, Wick

2nd   2001 Triumph Legend, Andrew Cowe, John O’Groats

3rd   1985 BMW, Jim Wright, Gillock

 

Class M: Agricultural Machinery

1st    1948 Field Marshall, Nicol Mackenzie, Halkirk

2nd   19n1962 Massey Ferguson, Jim Lawson, Reay

3rd   1963 David Brown, James Macadie, Reay  

 

Class Z: Other Vehicles or Machinery

1st    2001 Kit Car, David Macdonald, Thurso

2nd   1970 Pedal Car, Ryan Manson, Thurso

3rd   1981 Honda Melody, David Cowe, John O’Groats  

 

Trophies:

 

Furthest Travelled

1910 Hupmobile, Andy Twort, Isle of Lewis

 

Best Sports Car

2004 Ferrari, Charles Munro, Alness

 

Best Restored Car

1951 MG, Frank Albers, Dingwall

 

Best Overall

1948 Field Marshall, Nicol Mackenzie<halkirk

 

Visitors Cup

11973 Wolseley ^, George Jacobson, Shetland

 

Best Classic Sports Car

1951 MG, Frank Albers, Dingwall

 

Youngest Competitor

1970 Pedal  Car, Ryan Manson, Thurso

Best Restored & Modified Car

1957 Volkswagen Beetle, Justin Kirby, Wick

 

Ladies Choice

1989 Lotus Turbo, Hamish Stewart, Lybster

 

 

FOR DOWNLOADING RALLY ENTRY FORMS GO TO ‘FORMS’